Król szczurów

Król szczurów – powieść Jamesa Clavella wydana w 1962 roku, oparta na osobistych przeżyciach autora w japońskim obozie jenieckim w Singapurze podczas II wojny światowej.

Jest to pierwsza część tzw. Azjatyckiej Sagi Clavella – serii, do której zaliczają się, między innymi: Shōgun i Tai-Pan. Niektórzy bohaterowie „Króla szczurów” występują też w innej części Sagi Azjatyckiej, Noble House.

Akcja powieści rozpoczyna się na początku 1945 roku w obozie jenieckim Changi w Singapurze. Tytułowy Król jest kapralem armii amerykańskiej, który w obozie zajmuje się pośrednictwem w czarnorynkowym handlu między więźniami, japońskimi strażnikami i miejscową ludnością. Z tego powodu prowadzi bardzo wygodne – jak na warunki obozowe – życie, podczas gdy pozostali jeńcy cierpią głód i masowo umierają z powodu chorób i wyczerpania ciężką pracą.

Król zwraca uwagę na młodego brytyjskiego kapitana lotnictwa, Petera Marlowe’a, który zna język malajski. Marlowe szybko zaprzyjaźnia się z Królem i tym sposobem zaczyna uczestniczyć w jego interesach (choć początkowo odmawia). To sprawia, że młody kapitan zaczyna mieć problemy z Robinem Greyem, brytyjskim porucznikiem, który obsesyjnie próbuje utrzymać porządek w obozie i jest zaprzysięgłym wrogiem Króla.

źródło:WIKIPEDIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.